Stronę odwiedziło: 1599
Aktualnie na stronie: 0

.: - :.

Strona główna |  Historia izby |  Co warto zobaczyć |  Galeria |  Godziny otwarcia

Izba Regionalna Wsi Cieszyńskiej
na Zamku Kończyce Małe

Kiedy w 1996 roku Pani Joanna Nowak zakładała Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Kończaneczki", dziewczęta przy okazji poszukiwania strojów cieszyńskich przynosiły do kącika regionalnego w klasie muzycznej, którą prowadziła w szkole w Kończycach Małych cenne starocie. Po pewnym czasie Pani Asia uzyskała zgodę Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach na założenie Izby Regionalnej w dwóch salach i korytarzyku odremontowanego zamku. Rozpoczęła wówczas za pośrednictwem uczniów kończyckiej szkoły oraz pomocy pani Małgorzaty Grygierek akcję przeszukiwania strychów i starych opuszczonych domostw. Szczodrość i dobra wola mieszkańców Kończyc Małych przeszła jej najśmielsze oczekiwania. Ludzie dobrej woli bardzo chętnie oddawali swoje rodzinne pamiątki i skarby.

W marcu 1997 roku Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowało w jednej z sal zamku, z okazji referendum, wystawę eksponatów związanych z wsią cieszyńską, wykorzystując również szkolne zbiory. Ekspozycja ta została wzbogacona i poszerzona przy urządzaniu Izby Regionalnej. Przez dwa wakacyjne miesiące 1997 roku, korzystając z pomocy państwa Małgorzaty i Kazimierza Grygierek urządzała Izbę Regionalną. Pomagało jej wiele osób dorosłych i dzieci, którym bliska sercu jest kultura duchowa i materialna przodków. Przy czyszczeniu i szorowaniu eksponatów pomagali członkowie "Kończaneczek" oraz przyjaciele: Ewa Grygierek, Natalia Krasucka, Agnieszka Kuś z siostrą Sylwią, Monika Morawiec z siostrą Karoliną, Iwona Nowak, Renata Parchańska, Asia Spandel, Ludwika Wierzgoń z kuzynką, Krzysiek Golasowski, Marek Lapczyk, Bogumił Wowra, Ewa i Łukasz Nowak oraz Aneta Stępień z Zebrzydowic.

Przy naprawach eksponatów pomagał pracownik pana Tadeusza Żyły pan Roman Staniek oraz pan Kazimierz Strzelczyk z własnymi narzędziami. Środki czystości do szorowania zakurzonych eksponatów podarowała nam szkoła w Kończycach Małych oraz pani Grażyna Malirz, część została zakupiona na rachunek GOK-u. O preparat do odrobaczania drewnianych rzeczy postarał się pan Bolesław Lose. Samochodami, do zwożenia eksponatów, służyli panowie Kazimierz Grygierek, Tadeusz Żyła, Tadeusz Chmiel i Kółko Rolnicze. Deski na podłogę do izby paradnej i kuchni ufundował pan Jerzy Koterbicki a podłogę położył nieodpłatnie pan Felicjan Szczypka z synem Krzysztofem, bejcował ją pan Kazimierz Grygierek.

Największą ilość cennych eksponatów z domu rodzinnego żony w Kaczycach przywiózł własnym samochodem dostawczym pan Marian Kolondra ze szwagrami Henrykiem Pierchałą i Leonem Chowańcem. Dużo skarbów pani Joanna zdobyła z opuszczonego rodzinnego domu pani Marty Tomicy. W dokumentacji muzealnej zanotowanych jest 127 ofiarodawców z Kończyc Małych, 2 z Kaczyc, 2 z Kończyc Wielkich, 2 z Cieszyna, 1 z Zebrzydowic.

Przy urządzaniu Izby Regionalnej radą i pomocą służyła pani Krystyna Kaczko z Parku Etnograficznego w Chorzowie, pani Małgorzata Kiereś etnograf i dyrektorka Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, pan Marian Dembiniok z Muzeum w Cieszynie a dobrym duszkiem przekazującym swoimi wspomnieniami ducha tamtych czasów była pani Maria Kania, która zdobywała brakujące a niezbędne dla nas eksponaty, takie jak: putnia, dzieża, jarzmo z kompletnym szerunkiem i wiele innych rzeczy.

Wszelkie prawa do użytych na tej stronie materiałów, nazw i znaków należą do ich właścicieli.
Prawa autorskie do zdjęć, artykułów i komentarzy należą do ich autorów.
Wszystko pozostałe (C) 2007 - 2008 by Czarny